OSMANİYE BELEDİYESİ , TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ VERİLMESİYLE İLGİLİ PROGRAM DÜZENLEDİ

OSMANİYE BELEDİYESİ HAYATINI KAYBEDEN CHP KADIN KOLLARI İL BAŞKANI DİLEK GÜVENÇ’İ UNUTMADI

Osmaniye Belediyesi 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla kadınlara yönelik etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte tüm katılımcılara belediye tarafından çeşitli hediyeler verdi.

Belediyenin düzenlediği etkinlikte geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Osmaniye İl Başkanı Dilek Güvenç’in kızlarına Osmaniye’ye yaptığı hizmetlerden dolayı ve kadınlar gününe özel plaket takdim etti. Başkan Kara, plaketi takdim ederken duygulanan merhume CHP Kadın Kolları İl Başkanı Güvenç’in kızlarını teselli ederek başsağlığı diledi.

Etkinlikte konuşan Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara; “Bugün Türkiye Cumhuriyeti, Türk Milleti Ve Türk Kadını için önemli bir gün. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmiş olduğu bu önemli günde Osmaniye Belediyesi olarak bu anlamlı günün özüne ve öznesine uygun bir şekilde sizlerle bir araya gelerek Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinde belirttiği gibi, dünyada hiçbir milletin kadını yoktur ki Anadolu kadını kadar,bizim milletimizin kadını kadar ülkesinin kurtuluşuna, var oluşuna ve bugün ki yaşamına ayakta kalmasına destek vermiş olsun. Annemiz, kız kardeşimiz, evladımız hayatımızın her aşamasında bizimle birlikte olan bu ülkeyi kurtarmaktan tutunda hayata tutunmaya çalışmamızda bizlere her zaman için destek olan bütün kadınlarımızın önünde saygıyla eğiliyor ve bu mutlu günün sizlere kutlu olmasını diliyor saygılar sunuyorum.” İfadelerini kullandı.

Osmaniye Tabipler Odası Başkanı Asu Kaya Gedik ise; “Dünya’da cinsiyet eşitliğinin esamesi dahi anılmazken Türk Kadını 1926’da Eşit Yurttaşlık, 1934’de siyasette yer alma imkanı bulmuştur. Kadının iş hayatında, politikada, sanatın içinde olması; onun topluma bireysel katkısının yanı sıra ailesine de önemli katkı sağlayacaktır. Eğitilmiş, fikri hür, vicdanı hür, yanlışı doğrudan ayırt edebilen kadının büyüteceği evlatlar, insanlığa bırakılacak en kıymetli miras olacaktır. “Kadınlar İnsandır, erkekler insanoğlu” diyerek ince bir nükte yapmıştır ünlü halk ozanı Neşet Ertaş… Kadınlar, bakışlarında ki kader ve keder perdesini aralamalıdır, kaldırmalıdır.” Şeklinde konuştu.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ayça Gerçek ise geçmişten günümüze sayısız başarılara imza atan Türk Kadınlarını anlattı.

5 Aralık Kadın Hakları günü etkinliklerinin sonunda Osmaniye Belediyesi ve KOSGEB işbirliği ile belediye bünyesinde verilen kurslarda kadın girişimcilere sertifikaları verildi.

Sertifikalar hak sahiplerine, Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun’un eşi Sevilay Coşkun, Osmaniye Garnizon Komutanı Topçu Albay Ahmet Serdar Gül’ün eşi Fatma Oya Gül, Osmaniye Cumhuriyet Başsavcısı Ali İrfan Yılmaz’ın eşi Hatice Yılmaz, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk’ün eşi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Türk, tarafından verildi.

Programa Osmaniye Belediyesi Kadın Başkan Yardımcıları, Osmaniye Belediyesi Kadın Meclis Üyeleri, Kamu Kurum ve Kuruluşların kadın müdür ve yöneticileri, siyasi partilerin kadın başkan ve yöneticileri,kadın muhtarlar, hastanelerin kadın başhemşire ve hemşireleri, özel eğitim kurumlarının kadın yönetici ve temsilcileri, basın yayın organlarının kadın temsilcileri, kreş, anaokulu, ilk ve ortaöğretim kurumlarının kadın müdür ve yöneticileri, bankaların kadın yöneticileri, eczacılar odası ve kadın eczacılar, kadın doktorlar, oda ve derneklerin kadın başkan ve yöneticileri, kadın diş hekimleri, kadın noterler, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi idari ve akademik kadroda yer alan kadın yöneticileri, Türk silahlı kuvvetleri ve emniyet teşkilatının yöneticileri ve çok sayıda kadın davetli katıldı.

 

 

İlgili Terimler :