“GELECEK ELLERİNDE”

Osmaniye Belediyesi Suyun Verimli Kullanımı İle İlgili Örnek Bir Proje Hazırladı

“GELECEK ELLERİNDE”

Çocuklarımıza Su Verimliliği Eğitimleri Verilecek.

Çizgi Film Ve Kamu Spotları İle Verimli Su Kullanımının Yaygınlaştırılması Hedefleniyor

Osmaniye Belediyesi,  ülkemizde ve dünyada suyun verimli kullanılması konusunda farkındalık yaratmak amacıyla  ‘Gelecek Ellerinde’ adlı bir sosyal sorumluluk projesi hazırladı.

Osmaniye Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü tarafından hazırlanan, su verimliliği içerikli projenin lansmanı Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Gelecek Ellerinde projesi kapsamında hazırlanan çizgi film ve kamu spotları programa katılan davetliler tarafından beğeniyle izlendi.

Programda proje ile ilgili teknik sunum yapan Osmaniye Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü Ahmet Teke , dünyadaki su kaynaklarının ekonomik olarak kıt ve çoğu yerde yetersiz olduğunu belirterek, su verimliliği ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla “ Gelecek Ellerinde” adlı projeyi hayata geçirdiklerini kaydetti. Teke, proje için, internet sitesi ve sosyal medya hesapları ile çizgi film kahramanları ve kamu spotları hazırladıklarını ifade etti. Sürecin devamında, Sayın Valimizin destekleri neticesinde İl Milli Eğitim, İl Sağlık ve İl Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri ile de işbirlikleri hazırlayarak tüm okullarda sunum yapmak üzere çocuklarımıza, hem eğitim vermek hem de hediye dağıtmak için hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Katılan her bir çocuğumuza bir “Su Tasarrufu Uzmanı” sertifikası ve kimliği vereceğiz Böylece onlar ülkemizin, şehrimizin su gönüllüsü olacaklar. Ayrıca bu kampanya gönüllülerimizle her yıl bir etkinlik gerçekleştirilecektir.” şeklinde konuştu.

 

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ise , konuşmasında belediyelerin bir başka temel görevlerinden bir tanesinin de sosyal projeler üretmek olduğunu kaydederek : “Biz, hem ihtiyaç olan suyu getirmek hem de getirilen bu suyu tasarruflu olarak kullanarak gelecek nesillere iyi bir kaynak bırakmak zorundayız. Biz belediye olarak Zorkun ve Yeniköy kaynaklarından su getirmemize rağmen zaman zaman ihtiyacımızı karşılamakta maalesef zorluk çekiyoruz. Bu nedenle biz Osmaniye Belediyesi olarak Türkiye genelinde bir projenin sahibi olalım istedik. Her geçen gün azalan, kirlenen ve yeni kaynaklar bulmakta zorluk çekilen suyu, elimizdeki mevcut halini en iyi şekilde değerlendirebilmek amacıyla sosyal bir sorumluluk projesi başlatalım istedik. Bu projenin sadece sosyal sorumluluk projesi olarak görülmesinin ötesinde bu şehri geleceğe taşıyacak, aynı zamanda şehrimizin tanıtımına katkı sağlayacak bir proje olarak gördüğüm için çok değer verdiğimi belirtmek istiyorum. Bu projemizi sadece Osmaniyemizde değil ulusal bazda Türkiye genelinde kamu spotu olarak tanıtımını yaparak, gençlerin ve çocukların duyarlılığına dikkat çekmek istiyoruz. Projeye destek veren, katkı sağlayan tüm herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

‘Gelecek Ellerinde’ projesinin tanıtım programında konuşan Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun da ; “Öncelikle hayatımız için çok büyük bir öneme haiz olan suyun, korunması, tasarruflu kullanılması gibi gerçekten küçüğünden büyüğüne hepimizi ilgilendiren bir konuyla ilgili bu çalışmadan dolayı belediyemizi kutluyorum.  Akarsuyun yanında, denizin kenarında dahi olsak onu israf etmememiz gerektiğini bizlere öğreten, su gibi aziz bir medeniyetin necip ve inançlı evlatları olarak bizlere düşen yarınını, geleceğini düşünerek elimizdeki nimetleri israf etmeden tasarruflu bir şekilde kullanmaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından kampanyaya katılan öğrencilere “Su Tasarrufu Uzmanı” sertifikası ve kimliği Vali Ömer Faruk Coşkun, Belediye Başkanı Kadir Kara ve protokol mensupları tarafından verildi.

Su verimliği içerikli “ Gelecek Ellerinde “ projesi, Yaşayan Şehirler Platformu ( City Awards)  tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ve 20 ayrı kategoriden oluşan “Şehir Ödülleri Türkiye” programında  “Eğiten Şehir” ödülünü kazanmıştı.

Gelecek Ellerinde projesinde suyun verimli kullanımı  konusunda ilk ve orta dereceli okullarda eğitimler ve seminerler,   su verimliği ile ilgili yazılı materyaller ile çizgi filmler ve kamu spotları yer alıyor. Proje ile ilgili oluşturulan www.gelecekellerinde.com adlı internet sitesinde ise çocuklar için oyunlar ve gönüllük esası forumları gibi aktiviteler yer alıyor.

İlgili Terimler :