OSMANİYE BELEDİYESİ HAYVANLARI KORUMA GÜNÜNDE ETKİNLİKLER DÜZENLEDİ

HAYVAN SEVGİSİNİ KONU ALAN ‘CAN DOSTLARIM’ İSİMLİ RESİM YARIŞMASI YAPILDI

Osmaniye Belediyesi’nin 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeni ile ‘Can Dostlarım’ isimli hayvan sevgisini konu alan ödüllü resim yapma yarışması yapıldı.

Osmaniye Belediyesi Hayvan Barınağı’nda Veteriner işleri Müdürlüğü’nün düzenlediği yarışmaya ilkokul ve ortaokullardan yaklaşık 100 öğrenci katıldı.

Resim yapma yarışmasının yanı sıra 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü, Osmaniye Belediyesi Hayvan Barınağında çeşitli etkinlikler yapılarak kutlandı. Etkinliğe katılan öğrenciler veteriner önlüğü giyerek stetoskop ile hayvanları muayene edip kalp atışlarını dinlediler.

Çukurova Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğrencileri ise ilkokul ve ortaokul öğrencileriyle birlikte soğuk havalarda sokak kedilerinin barınmaları için plastik leğen ve çeşitli malzemelerden kedi evleri yaptı.

Öğretmenler, okul yöneticileri ve velileri eşliğinde etkinliğe katılan öğrenciler gönüllerince eğlenerek barınaktaki hayvanları sevdiler. Tüm öğrenci, öğretmen ve velilere şapka dağıtımı ile aşure ikramında bulunuldu.

İlkokul ve Ortaokullar arası yapılan resim yapma yarışmasında ilkokullar kategorisinde Mithat Paşa İlkokulundan Asel Nur Kaya birinci, Bilim Kolejinden Feyza Nur Kaya ikinci ve Doğa Kolejinden Sare Koç üçüncü oldular.

Ortaokullar kategorisinde Mustafa Özden Ortaokulundan Tahir Güler birinci, 75.Yıl Ortaokulundan Ayçanur Farsakoğlu ikinci, Bilim Kolejinden Zeynep Nehir Yılmazer üçüncü ve  Karacaoğlan Ortaokulundan Fatma Sena Tamer dördüncü oldular.

Programda bir konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı Hacer Burcu Yüceer, Yaşanılan dünyanın tüm değerlerine sahip çıkmanın, tüm canlıların yaşam haklarını korumanın herkesin ortak sorumluluğu olduğunu söyledi. Yüceer: “Can dostlarımız olan hayvanlar da bu sorumluluğumuzun en önemli unsurudur. Biz de yerel yönetimler olarak bu noktada hayvanların haklarının korunması anlamında farkındalık yaratma ve örnek olma sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu sorumluluk kapsamında 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Gününde bir araya gelmemizin sebebi geleceğimizin teminatı çocuklarımıza hayvan sevgisi aşılayabilmek, hayvan haklarının korunması noktasında onları bilinçlendirmek, etrafına ve etrafında yaşayan canlılara duyarlı nesiller yetiştirebilmektir.” İfadelerini kullandı.

Tüm resim malzemelerinin belediye tarafından karşılandığı yarışmada,  katılımcılara resim çantası ve çeşitli hediyeler verildi.

Osmaniye Hayvan Barınağına vermiş oldukları bilimsel desteklerden dolayı günün anısına Çukurova Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi akademisyenlerine ve bu yıl ilk defa ‘hayvan dostu vatandaş ödülü”ne layık görülen 5 kişiye plaket takdimi yapıldı.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeni ile yapılan etkinliklere öğretmenler, okul yöneticileri, veliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

İlgili Terimler :