OSMANİYE BELEDİYESİ, İKİLİ TOPLAMA SİSTEMİ KONTEYNERLERİNİ PİLOT BÖLGELERE YERLEŞTİRDİ

MAVİ KONTEYNERE KAĞIT, KARTON, PLASTİK, CAM VE METAL ATIKLARI ATILACAK

Çevre Şehircilik Bakanlığı’nca başlatılan çevrenin daha az kirlenmesi ve geri dönüşümün artırılması amacıyla evlerdeki çöpler için ‘ikili toplama sistemi’ Osmaniye’de hayata geçti.

Osmaniye Belediyesi tarafından kentimizde sıfır atık projesi kapsamında uygulanmaya başlayan ikili toplama sistemine uygun olarak mavi ve gri renkte iki ayrı çöp konteynerleri ilk olarak pilot bölge olarak belirlenen Atatürk Caddesi, Adnan Menderes Bulvarı, İstasyon Caddesi ve Kemal Satır Caddesi (Salı yolu) ‘ne yerleştirildi.

Belediyemizin girişimleriyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hibe olarak gönderilen mavi renkteki atık konteynırına kağıt, karton, plastik, cam ve metal atıkları atılacak.

GRİ KONTEYNIRA MUTFAK ATIKLARI VE ORGANİK ATIKLAR ATILACAK

Sıfır atık projesi ikili toplama sistemi kapsamında yerleştirilen gri renkteki konteynırlara mutfak atıkları, organik atıklar ve benzeri atıklar atılacak.

Osmaniye Belediyesi tarafından ilerleyen süreçte kent merkezinin genelinde yaygınlaştırılması planlanan proje ile Osmaniye’de geri dönüşümün artırılması, çevre kirliliğinin önüne geçilmesi ve şehir ekonomisi ile ülkemiz ekonomisine katkı sağlaması amaçlanmaktadır.

 

İlgili Terimler :