OSMANİYE BELEDİYESİ, İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VE ECZACILAR ODASI İLE ATIK İLAÇ PROTOKOLÜ İMZALADI

TIBBİ ATIKLAR, ECZANELER ARACILIĞI İLE OSMANİYE BELEDİYESİ TARAFINDAN BERTARAF EDİLECEK

Osmaniye Belediyesi,  İl Sağlık Müdürlüğü ve Osmaniye  Eczacılar Odası  ile “Atık İlaçların Kaynağında Ayrı Toplanması, Taşınması, Bertaraf  Edilmesi” Protokolü imzaladı.

Atık ilaçların Osmaniye Belediyesi tarafından kaynağından toplanması, ayrıştırılması, dönüştürülmesi ve bertaraf edilmesi amaçlı düzenlenen program Osmaniye İl Sağlık Müdürlüğü’nde gerçekleşti.

Osmaniye Belediyesi tarafından doğrudan veya dolaylı bir şekilde tıbbi atıkların insan sağlığına ve doğaya olan zararlarını engellemek amaçlı imzalanan protokol ile atık ilaçlar 3 yıl boyunca belediye tarafından toplanarak bertaraf edilecek.

İmzalanan protokol ile atık ilaçlar Aile Sağlığı Merkezlerine ve Eczanelere yerleştirilen atık ilaç kutularında toplanarak Osmaniye Belediyesi tarafından kontrollü bir şekilde taşınması ve bertaraf edilmesi sağlanacak.

Belediyemiz tarafından yürütülecek atık ilaç bertaraf edilmesi işlemlerinin şehrimiz geleceği açısında çok önemli diyen Osmaniye Belediye Başkan Yardımcısı Hacer Burcu Yüceer; ”insan sağlığına ve doğaya zarar verecek tüm materyallere karşı mücadelemizi her alanda belediye olarak sürdürüyoruz. Bu kapsamda belediyemiz, il sağlık müdürlü ve eczacılar odası ile üç paydaş olarak önemli bir protokole imza attık. Evlerimizde ve eczanelerde kullanım ömrü dolmuş ve bozulmuş atık ilaçlar  artık gelişi güzel atılmayacak, sağlığımıza zarar veremeyecek. Aile sağlığı merkezleri ve eczaneler aracılığı ile belediyemizce kontrollü bir şekilde toplanacak, taşınacak ve bertaraf edilecek. Osmaniyeli vatandaşlarımıza hep birlikte yürütüceğimiz çalışmalara desteklerinden dolayı şimdiden teşekkürlerimizi iletiyoruz. “ ifadelerini kullandı.

Osmaniye Belediyesi, Osmaniye  Eczacılar Odası  ve İl Sağlık Müdürlüğü arasında imzalanan “Atık İlaçların Kaynağında Ayrı Toplanması, Taşınması, Bertaraf  Edilmesi Protokolü” toplum bilincinin arttırılması, sağlıklı çevre ve nesiller adına  büyük bir adımdır diyen İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz; “İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Aile Sağlığı Merkezlerimiz aracılığı ile vatandaşlarımıza atık  ilaç toplanması açısından bilgilendirmeler yapılacaktır. Aile Sağlığı Merkezlerimizde bulunacak “Atık İlaç” kutularında ilaçlar toplanacaktır. Vatandaşlarımızı sağlıklı nesiller yetiştirmek adına başlattığımız bu projeye destek olmaya, evlerindeki kullanmadıkları, son kullanma tarihi geçmiş ilaçları Osmaniye Belediyesinin belirleyeceği ilaç toplama alanlarına,  Aile Sağlığı Merkezleri ve Eczanelerdeki Atık İlaç Kutularına bu ilaçları teslim etmeye davet ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

48.Bölge Osmaniye Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Zeynep Sönmez ise; “Osmaniye’nin geleceği için önem arz eden bu çalışmanın paydaşı olarak şehrimize hayırlı olmasını diliyor çalışmaların başarıyla devam etmesini temenni ediyorum.” Şeklinde konuştu.

İl Sağlık Müdürlüğünde gerçekleşen toplantı ‘Atık İlaçların Kaynağında Ayrı Toplanması, Taşınması, Bertaraf  Edilmesi’ Protokolü Osmaniye Belediye Başkan Yardımcısı Hacer Burcu Yüceer, Osmaniye İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz ve 48.Bölge Osmaniye Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Zeynep Sönmez tarafından imza altına alınarak sona erdi.

İlgili Terimler :