OSMANİYE’DE  7 OCAK KURTULUŞ BAYRAMI TÖRENLERLE KUTLANDI.

KURTULUŞ BAYRAMI DOLAYISIYLA DEVLET BAHÇELİ MEYDANI VE ENVAR-ÜL HAMİT CAMİİ ŞEHİTLİĞİNDE TÖRENLER DÜZENLENDİ.

Osmaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

İlk tören Devlet Bahçeli Meydanında Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Atatürk anıtına çelenk sunulmasının ardından Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz şeref defterini imzalayarak şunları yazdı: “ Kurtuluş Savaşında tarihin en zor dönemini yaşayan milletimiz, ay yıldızlı bayrağımızın altında bağımsız ve hür yaşamak uğruna şanlı bir mücadele verilmiştir. Memleketimizin her yönden işgale uğradığı acı ve zulüm dolu yıllarda Yiğit Osmaniyelilerin düzenli bir ordusu olmaksızın işgale karşı gösterdiği direnç, cesaret ve fedakârlık kurtuluş mücadelesinin sonunda kendisine özgürlük ve bağımsızlık olarak geri dönmüştür. Kuvai Milliye, milli birlik ve beraberlik ruhunun azmi ile halkın isyan bayrağını çekerek vatan sevdası uğruna bir milletin yazdığı ve sonsuzluğa armağan ettiği en büyük destandır. Bir destandır ki kâğıdı vatan evlatlarının parkalarında,  mürekkebi kanlarından kalemi de kurşunlarından… Sayfaları vatanın dört bir yanında yazılmış , her satırına bir şehit verilmiş cildi Ay yıldızla bezenmiştir.  Bu destanın kahramanlık, şan ve şeref dolu sayfalarından bir kısmı da,  burada Osmaniyemizin bereketli topraklarında yazılmıştır. Bu  memleket 7 Ocak tarihinde bedenlerini siper edip düşmana geçit vermeyen şehit oluruz gazi oluruz ama asla esir olmayız sözünün hakkını veren Rahime Hatunların,  Palalı Süleymanların Köse Mehmetlerin diyarıdır.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi Toros Dağlarını tepelerinde tek bir evin bacası tüter halde kalmış ise ben bu milletten umudumu kesmem,  bayrağımı göğsüme sarar milletimin istiklali uğruna ölürüm. İşte bu yüzden sağlam basmalı,  vatan toprağına sımsıkı sarılmalı,  şanlı bayrağı ile cepheye yürüyen şanlı yiğitler yenilmez zor savaşlarda hak için , bayrak için canlarını feda edip bize bu vatanı armağan ettiler. Bu duygu ve düşüncelerle Valilik yapmaktan onur duyduğum Yiğit Osmaniye’nin cesur evlatlarının 7 Ocak Kurtuluş Bayramını kutluyor başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelesinin kahramanlarına ve canları pahasına cansuyu veren aziz şehitlerimize yüce Allahtan rahmet diliyor hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyorum.

Programda bir konuşma yapan Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara da  : “ Güzel şehrimiz Osmaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümünde bizlere bu bayrağın altında hür bir şekilde yaşama imkânını sağlayan ve bu uğurda canlarını hiçe sayan tüm şehit ve gazilerimizin önünde saygı ve minnetle eğiliyorum.

Her daim Ulu Önder, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde olan, bu şehrin evlatları bayrağı ve ezanı namus bilmiş, toprağımızı çiğnetmemiş,  ezanımızın susturulmasına müsaade etmemiştir. 7 Ocak tarihi , bizler için bir olmaktır, birlikte olmaktır, birlik olmaktır bunu hiçbir zaman  unutmayacağız, unutturmayacağız…

İçerisinden geçmekte olduğumuz bu  zor dönemde, Sakarya’daki ruha, Dumlupınar’daki cesaret ve cevvaliyete her şeyden daha çok ihtiyacımız vardır.  Kovid-19 salgını ile mücadelede Valimiz Sayın Erdinç Yılmaz Beyin önderliğinde, şehrimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarla uyumlu ve verimli iş birliğimiz Türkiye’ye örnek olacak boyutta sürmektedir.  Bu vesile ile canlarını ortaya koyarak fedakârca görev yapan tüm sağlık çalışanlarımıza en kalbi duygularımla teşekkürlerimi iletiyorum.

Milli mücadele’nin ruhuyla , Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi Ve Milliyetçi Hareket Partisi Lideri, Genel Başkanımız, Hemşehrimiz Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin  takdir ve tensipleri ,  kıymetli milletvekillerimizin destekleri ve belediye meclis üyelerimizin şehrimiz için birlikte hareket etme iradesiyle şehrimizi cazibe merkezi haline getirecek hizmet ve çalışmalarımıza  ara vermeden devam ediyoruz ve edeceğiz.

Planlama ve proje çalışmaları tamamlanan yağmur suyu-kanalizasyon ve içme-kullanma suyu projelerimizin bir kısmı başlamış, bir kısmı da başlamak üzeredir. Hayata geçen tüm bu projelerimiz sayesinde şehrimizdeki tüm alt yapı sorunlarını  da ortadan kaldırılmış olacağız.  Üst yapı, sosyal ve kültürel alandaki projelerimizi de hayata geçirmek için  büyük bir çaba ve gayret göstermekteyiz.

Yiğit Osmaniyeliler: Dün, bizleri bu topraklarda esaret altına almak isteyenlere karşı bugün  devletimiz gereken önlemleri almakta ve  çok şükür ki şanlı ordumuz dost ve kardeş Azerbaycan’da, Libya’da,  Doğu Akdeniz’de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde , Suriye’de ve Kuzey Irak’ta başarılar kazanmaya devam etmektedir.

Başarı ile görevlerini yerine getiren güvenlik güçlerimizi buradan, bu tarihi günde,  Şehitler Diyarı Osmaniye’den şanlı bayrağımızın gölgesi altından tüm kalbimle selamlıyorum. İnancımız odur ki;  milletimiz bir daha bu topraklarda kurtuluş mücadelesi yaşanmaması için birbirine daha da kenetlenmiş ve 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında bu gücünü dost düşman tüm dünyaya göstermiştir.  Allahım, şevk ve gücümüzü arttırsın, utandırmasın. bizleri bu güzel vatanı emanet eden şehit ve gazilerimize layık kılsın.  Bize inananları bizden uzaklaştırmasın. Yiğit Osmaniyeliler, 7 Ocak Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun. İlelebet ve daima ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’” ifadelerini kullandı.

Törende bir konuşma yapan Türkiye Kuvai Milliye Mücahitler Derneği Osmaniye Şube Başkanı Hasan Özdemir de konuşmasında: “  Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Osmaniye halkı Fransız işgaline karşı tarihe büyük bir destan olarak yazılan mücadeleler vermiş ve düşmanı topraklarından kovmuştur.” dedi.

Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı konserinin ardından, Osmaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yılı münasebetiyle düzenlenen yarışmalarda ödül alan öğrencilere ödülleri verildi. Ortaokullar arası şiir okuma yarışmasında birin olan Saimbey Ortaokulu öğrencisi Medine Nisa Sümbül, ikinci olan Özel Atabey Koleji öğrencisi Ahsen Koç ve üçüncü olan Şehit Hüseyin Cengiz İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Şerife Yaren Aktaş; Liseler arası Kompozisyon yarışmasında birinci olan Osmaniye İstek Okulları Fen Lisesi öğrencisi Yade Ceylin Yasan, ikinci olan 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi Ayşe Nur Erdemir ve üçüncü olan Hasan Aybaba Anadolu Lisesi öğrencisi Emiş Zehra Bal’a ödülleri Vali Dr. Erdinç Yılmaz ve protokol mensupları tarafından verildi.

Kurtuluş Haftaları kutlaması kapsamında ikinci tören Enver-ül Hamit Camii’ndeki şehitlikte yapıldı. İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu’nun yaptırdığı duanın ardından Osmaniye Garnizon Komutanlığı tarafından Kurtuluş Savaşı şehit ve gaziler için saygı atışı yapıldı. Şehitlikteki tören il protokolünün mezarlara karanfil bırakması ile sona erdi.

Osmaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıldönümü törenlerlerine Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu, İsmail Kaya ve Baha Ünlü, Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürsel Kanca, Belediye Başkanı Kadir Kara, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Ömer Korkmaz, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Vali Yardımcıları Adem Yılmaz ve Metin Arslanbaş,  İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Faruk Özdemir, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Ali Gizlice, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mustafa Bolat, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Şehit ve Gazi Dernekleri Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

İlgili Terimler :