ÇAĞRI MERKEZİ

0 328 440 00 80

Başkan

Türkiye’nin 80. İli olan Osmaniye’miz tarih boyunca birçok medeniyet ve uygarlığa ev sahipliği yapmış ve kuruluşundan günümüze kadar Avrupa-Asya ve Afrika kıtalarına açılan Adana-Gaziantep-Hatay yol kavşaklarında önemli bir yerde gelişimini sürdürmektedir. Bu konum şehrimizin stratejik açıdan önemli bir bölgede olduğunu göstermektedir.

Bugün Toprakkale’nin de bulunduğu müselles bir üçgen yapı var. Bir ucu Asya’yı, bir ucu Avrupa’yı, bir ucu da Afrika’yı göstermektedir. Bizim yapacağımız şehrimizi bu üçgeninin olduğu bölgeye taşıyarak bu bölgede yeniden bir şehir konuşlandırması gerçekleştirmektir.
Bölgemizde olan yatırımların ağırlık kazandığı Osmaniye Organize Sanayi gibi Demir-Çelik mamullerinin yassı çelik mamullerine geçmesi gibi Yumurtalık Seyhan’da yapılacak olan tersaneler ve enerji dağıtım merkezi gibi bölgeyi bir hilal gibi çevirerek kendi hinterlandımız içerisine alan bir şehir oluşturacağız.

Dolayısıyla orada oluşacak ekonomik değeri çok yüksek olan bölgeye eğitimde, sağlıkta, toptan ticarette, konaklamada, turizmde, ulaşımda servis hizmeti verecek; Osmaniye 10 yıllık projeksiyonda 1,5 milyon nitelikli nüfusu ile bu bölgenin yaşam merkezi olacak. Kapsadığı Antep-Adana arasında yaşayan 4,5 milyon kişiye lojistik üssü olabilecek bir fırsata sahip. Her zaman söylediğimiz gibi Osmaniye için; “HİZMETİN ÖTESİNDE, HAYALLERİMİZ VAR” diyoruz.

Hayalim, şehirleşmesini tamamlamış bir Osmaniye olarak Adana’nın da Kahramanmaraş’ın da Gaziantep’in de Antakya’nın da ortasında bir ucu deniz bir ucu kıtalar olan, demiryolu otoban bağlantı yollarıyla beraber çok jeostratejik konumda bulunan ilimizi “BÖLGESEL YAŞAM MERKEZİ” haline getirmektir. Kentsel ve sosyal sorunların en aza indiği, işsizliğin azaldığı, eğitim ve ulaşım standartlarının en üst seviye ulaştığı, kent kültürü ve kentlilik bilincinin arttığı, paylaşmanın üretim ve sevgiyle çoğaldığı, insanımızın yaşadığı şehirden mutluluk duyacağı, herkese ve her kesime eşit olarak hizmetleri götürerek yarınların büyük Osmaniyesi için, Mutlu Sehir Osmaniye için çalışıyoruz.

Şimdi ise BENİM KENTİM BENİM GELECEĞİM OSMANİYE diyerek 2023 Osmaniye Vizyon projelerimizi belirledik. Bu amaçla, profesyonel yardımlar alarak kısa, orta ve uzun vadeli planlar ortaya koyarak projeler oluşturduk. Başladığımız planlama çalışmalarını, bütünsel anlamda yerel kalkınma süreci üzerine oturttuk. Yerel Kalkınmanın unsurlarını; Sosyal Kalkınma, Kültürel Kalkınma, Fiziksel Kalkınma ve Ekonomik Kalkınma olarak belirledik. Yine bu alt unsurları da ölçeklendirerek farklı başlıklar altında topladık. Bizim bu kentle ilgili hayallerimiz var demiştik. Çok şükür bugün hayallerimizin bir bölümünün hayata geçmesiyle onur ve gurur duyuyoruz. Ancak henüz yolun başındayız. Birinci dönem attığımız tohumların hasat mevsimi henüz geldi. Bu dönem halkımızın yüzünü daha fazla güldüreceğimiz bir dönem olacaktır.

Kadir KARA

Osmaniye Belediye Başkanı

İlgili Terimler :