ÇAĞRI MERKEZİ

0 328 440 00 80

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KONULU ŞİİR OKUMA YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

OSMANİYE BELEDİYESİ ORTAOKULLAR ARASI  29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KONULU ŞİİR OKUMA YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

 

AMAÇ:

Merkeze bağlı ortaokul ve dengi okullarımızda öğrenim gören öğrencilerimizi, Türk dilini doğru, etkili ve kurallarına uygun olarak konuşmaya özendirerek dilimizi güzel ve düzgün kullanma yeteneğini geliştirmek, Cumhuriyet Bayramımızın anlam ve önemini hatırlatmak ve şiirlerini sevdirmek; öğrencilerimize toplum karşısında kendilerini ifade etme becerisi ve özgüven kazandırmaktır.

KAPSAM:

Osmaniye merkeze bağlı ortaokul ve dengi okullardaki öğrenciler katılabileceklerdir. Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, okul müdürlüklerine müracaat edeceklerdir. Okul müdürlükleri kendi bünyelerinde değerlendirme komisyonu kurarak ön elemeyi yapabilecekler, her okul sadece 1 kişi ile yarışmaya katılabilecektir. Okul idaresi, Osmaniye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne 24 Ekim 2022 Pazartesi günü mesai bitimine kadar öğrencinin, ilgili öğretmenin ve okunacak şiirin isimlerini bildirmesi gerekmektedir.

  1. Yarışma için seçilen şiirin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı üzerine yazılmış veya Cumhuriyetin kuruluş hikayesini yansıtan Kurtuluş Savaşını temsil eden şiirler olması gerekmektedir.
  2. Yarışmacı öğrenci; sade, aşırıya kaçmayan, öğrenciye yakışır, okuduğu şiire özgü serbest kıyafet giyebilir. Ayrıca öğrenci şiirini okurken fon müziği ve slayt kullanabilir. Bunun haricinde herhangi bir canlandırma, canlı müzik gibi konuyu anlatacak başka öğrenciler ve objeler kullanılamaz. Tiyatral bir gösteri sunamaz.
  3. Yarışmacılar, yarışmanın başlama saatinden en az 45 dakika önce yarışmanın yapılacağı salonda hazır bulunacaktır. Salona dinleyici olarak öğrenci getirilebilir. Yarışmanın gün, yer ve saati başvuruların tamamlanmasının ardından ilgili öğretmene bildirilecektir.
  4. Yarışma salonunun tertip düzeninden, görevlilerin ve yarışmacıların karşılanmasından Osmaniye Belediyesi Kültür ve sosyal İşler Müdürlüğü sorumludur.
  5. Jürinin verdiği karar kesindir. İtirazlar hiçbir şekilde kabul edilmeyecektir.
  6. Yarışma Tarihi ve Saati:10.2022 Perşembe Günü, saat 09:30.
  7. Yarışmanın Yapılacağı Yer: Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezi.

 

ÖDÜLLER:

Birincilik Ödülü Bisiklet ve Başarı Belgesi
İkincilik Ödülü Akıllı Saat ve Başarı Belgesi
Üçüncülük Ödülü Akıllı Bileklik ve Başarı Belgesi
Mansiyon Ödülü Kol Saati ve Başarı Belgesi

DEĞERLENDİRME (Puanlama Durumu):

Her jüri üyesi, öğrenciyi toplam 100 puan üzerinden değerlendirecek, her jürinin puanı ayrı ayrı toplanarak ortak puan belirlenecek, en fazla puan 100×5=500 olacaktır (5 jüri üyesine göre).

Değerlendirme Kriterleri ve Puanlama

Değerlendirme Kriterleri Puan Değeri
Şiire hâkimiyet (Özgünlük, şiirin ruhuna uygunluk, ezber gücü) 25 puan
Beden dili  (Jest ve mimikler, fon müziğine uyum) 25 puan
Vurgu, tonlama ve Türkçeyi kullanma 25 puan
Diksiyon (Telaffuz) 25 puan
Toplam 100 puan

Not: Okul müdürlükleri, yarışmada okulu temsil etmeye hak kazanan öğrenciyi, Osmaniye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne en geç 24 Ekim 2022  gününe kadar aşağıdaki (Ek-1) deki formu düzenleyerek bildirmeleri gerekmektedir. Detaylar için 0 328 814 31 22  numaralı telefondan bilgi alınabilir.

ŞİİR OKUMA ŞARTLAR VE BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Terimler :