ÇAĞRI MERKEZİ

0 328 440 00 80

BAŞKAN KADİR KARA, 25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ MESAJI

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Kadir Kara, verdiği demeçte; kadına yönelik şiddeti kınadığını ve şiddete uğrayan kadınların her zaman yanında olduğunu vurguladı.

Başkan Kara; “25 Kasım, Dominik Cumhuriyeti’nde 1960 yılında özgürlükleri için mücadele eden Mirabel kardeşlerin vahşi bir şekilde katledildikleri utanç gününün yıldönümüdür. Bu nedenle 25 Kasım, Birleşmiş Milletler tarafından “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” ilan edilmiştir. Şüphesiz ki Mirabel kardeşler şiddete uğrayan ve katledilen ilk kadınlar değillerdi ve ne yazık ki son da olmadılar. Yapılan araştırmalara göre, ülkemizde her 10 kadından 4’ü şiddete maruz kalmaktadır. Sadece Ekim ayında ülkemizde 40 kadın öldürülmüş, 32 çocuk istismara uğramış ve 25 kadın cinsel şiddete maruz kalmıştır. Şüphesiz ki kadına yönelik şiddet yalnızca kadına değil aynı zamanda topluma zarar vermektedir. Ülkemizde insan haklarının, demokrasinin, eşitliğin ve hukukun üstünlüğünün sağlanabilmesi için kadına yönelik ayrımcılığın ve şiddetin durdurulması gerekmektedir.

Tüm kadınların 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününü kutlar, kadına yönelik şiddeti kabul edilemez bulduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim.” İfadelerini kullandı.

İlgili Terimler :