Evlendirme İşlemleri

Mutlu Şehir Mutlu Aile

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mutlu Şehir Mutlu Aileden Geçer

Bir sosyal sorumluluğumuzu yine yerine getirerek “Mutlu Aile, Mutlu Şehir” projemizi hayata geçirdik. Türk ailesine zarar verilmesini engelleyecek çalışmalar yapmak bizim önemli görevlerimizden biri olduğunu biliyoruz. Her ağacın kendi kökünden vücut bulduğu bilin-ciyle başlattığımız projemizin ilk adımı olarak “Ailemiz Türkiye” adı altında hazırlatılan yayın setle-rini evlenen çiftlere hediye ediyoruz.

Şehrimizin markalaşma sürecinde değerlendirdiğimiz “Mutlu Şehir” söylemimizden yola çıkarak gerçekleştirdiğimiz belediye faaliyetlerine, ailelerin bilgi ve bilinçle kurulması, sağlık ve mutlulukla devamlılığının sağlanması amacımızı katmamızın nedeni, “Mutlu Şehir”e erişmenin yolunun “Mutlu Aile” den geçtiğine olan sonsuz İnancımızdır. Aile kurumunun tesis edilmesi aşamasından sağlıklı ve sürekli bir birlikteliğin sağlanmasına, aile ekonomisinden hukukuna kadar önem arz eden hemen her konudaki temel bilgi ve öğretileri uzmanların kaleminden aktaran Eğitim Setlerimiz, evlene çiftlere belediyemiz tarafından hediye edilmektedir.

Eğitim Setlerimiz: 
1.”Bir Yastıkta Bir Ömür” adlı kitap Dr. Senai Demirci tarafından yazılmış olup, evliliğe ilişkin temel öğretileri ve deneyimleri öykülere aktaran ve sıcak bir dile sahip olan 152 sayfalık bir kitaptır. 2. “Aile Ev Rehberi” Gazi Üniversitesi aile Ekonomisi ve Beslenme Bölümü öğreti m üyeleri tarafından hazırlanmıştır. 68 sayfalık kitap; evin bütçesi, bilinçli alışveriş, güzel evim, ev eşyalarınızı alırken, giyim eşyaları ve tasarruf bölümlerinden oluşmaktadır. 3.”Aile Sağlık Rehberi” Uzm. Dr. Esma Sarıkaya ve Uz. Dr.Zeynep Yeşim Özcan tarafından hazırlanan 136 sayfalık kitapta; mutlu evliliğe doğru, aile planlaması, üreme organları, cinsel sağlık için temizlik, kısırlık ve sağlıklı cinsel hayat, gebelik doğum ve bebeğim, sağlıklı beslenme, ev kazaları ve ilkyardım ile afet bilinci bölümleri yer almaktadır.

Nikah İçin Gerekli Olan Belgeler (T.C. vatandaşları için)

1- 5’ER ADET VESİKALIK FOTOĞRAF
a) Son 6 ayda çekilmiş olacak
b) Resmi kıyafetli (üniformalı)olmayacak
c) Baş örtülü fotoğraflarda bone görünmeyecek;alın, çene ve yüz açık olacak

2- NÜFUS CÜZDANI ASILLARI YANLARINDA OLACAK
a) T.C Numaralı olacak
b) Fotoğraflı olacak

c) Osmaniye Merkez Köylerde İkamet Edenler Dahi Nikah İşlemleri Köyde Yapılmaktadır.

d) Eşlerden en az birisinin Osmaniye merkezde ikamet ediyor olması gereklidir.

Not: 16 yaşını doldurmuş 17 yaşından gün almışlar için mahkeme kararı, 17 yaşını doldurmuş 18 den gün almışlar olanlar için anne baba onayı, 18 yaşını doldurmuş 19 yaşından gün almış olanlar evlenebilir.

Evlendirme Dairesi : (0328 440 00 80 – 4076)

 

Nikah İçin Gerekli Olan Belgeler (Yabancı uyruklular için)


1- Eşlerden biri Türk ise ikametgah kaydının bulunduğu Evlendirme dairesine ve nüfus müdürlüğüne müracaat edebilir.

2- Yabancı uyruklu kadın veya erkek konsoloslukları İstanbul’da ise bekar olduğuna dair bekarlık belgesi alıp, İstanbul il Hukuk İşleri Müdürlüğü’nden onaylatacaktır.Eğer Konsoloslukları Ankara’da ise aldıkları bekarlık belgesini Ankara Dış İşleri Bakanlığı’na onaylatacaklardır.

3- Bazı ülkelerin vermiş oldukları bekarlık belgesi ve doğum belgesi çok dilli olduğundan hiçbir yere onaylatmadan direk müracaat edebilirler.

4- Yabancı uyruklular bekarlık belgelerini ve doğum belgelerini kendi ülkelerinden getirecekler ise o ülkedeki Türkiye Büyükelçiliğine onaylatacaklardır.

5- Bazı ülkeler anlaşma gereği Apostile olarak almış oldukları bekarlık belgesi ve doğum belgelerini TÜRKİYE’ye getirdikten sonra Türkçe tercümelerini yaptırıp noterden ve valilikten onaylatacaklardır.

6- Vesikalık fotoğraf 6 adet

7- Türkçe bilmiyorsa nikah esnasında yeminli tercüman getirilecektir.

NOT: Eksik evraklarla müracaatlar kesinlikle kabul edilmeyecektir.

Evlendirme Dairesi :
(0.328) 440 00 80 – 4076

İlgili Terimler :