KATI ATIK BERTARAF TESİSİ KURULDU

katı atık bertaraf tesisi (31)Osmaniye Katı Atık Bertaraf ve Altyapı Hizmetleri Mahalli İdareler Birliği tarafından yapımına başlanan Katı Atık Bertaraf Tesisinin birçok yerinde yapım işleri tamamlandı. Bu tesisin yapılması ile artık çöpler gelişi güzel bir şekilde atılmayacak. Osmaniye ilinin tamamının evsel atıkları burada ayrıştırılarak geri dönüşüme tabi tutulacak. Geri kalan kısmın ise kompost alanda gübre haline getirilecek ve en son işe yaramaz kısmının ise düzenli depolama alanında çevreye zarar vermeden depolanacak.

Tesiste şu ana kadar, kazı dolgu işlemi, idari bina, kontrol binası, tekerlek yıkama ünitesi, kompost alanı betonlaması, sızıntı suyu lagünü ve makine ekipman binası yapıldı. Tesisin etrafına tel çit çekildi. Ayrıca makineler kurularak test çalışması yapıldı. Makinelerin sağlıklı bir şekilde çalıştığı test edildi. 105 bin metre kare büyüklüğündeki bir alanda düzenli depolama bölgesine ve sızıntı suyu lagününe 50cm kalınlığında çakıl serilip üzeri jeo tekstil ile kapatılarak doğaya sızıntı suyu salınımı engellendi.

Ayrıca vahşi depolama alanındaki çöplerden enerji elde ederek bu çöpler temizlenecek. Bu süreç içerisinde transfer istasyonları kurulacak.

Başkan Kadir Kara, “Bu tesisin yapılması için bu dönem ve geçen dönemki tüm belediye başkanlarımıza ve birlik meclis üyelerine, İl Özel İdaresine, valilerimize, milletvekillerimize ve ilgili bakanlıklarımıza Osmaniye ili adına teşekkür ederim” dedi.

İlgili Terimler :