“MEHMET AVŞAR’A VEFA” PROGRAMI

Osmaniye’nin sanat ve kültür hayatının en önemli isimlerinden biri olan ve bu alanda ilimizin Ulu Çınarı olarak adlandırılan Şair ve Yazar “Mehmet Avşar’a Vefa” isimli bir program düzenlenecek. Osmaniye Belediyesi’nin katkıları ile düzenlenecek program Osmaniye’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97.yılı etkinlikleri kapsamında 5 Ocak 2019 tarihinde saat 14.00’da Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezi’nde yapılacak. Program çerçevesinde Mehmet Avşar’ın hayatı ve eserleri konu edilecek.

Belediye Başkanı Kadir Kara, “Genelde bu tip programlar ilgili kişi vefat ettikten sonra düzenlenir. Vefat ettikten sonra arkasından methiyeler dizeceğimize Mehmet Avşar hocamız yaşarken böyle bir program yapmak istedik. Rabbim hocamıza hayırlı uzun ömür versin. Bu fikir ilimizde Mehmet Avşar’ın şiirleri ile büyüyen çok kıymetli hocalarımızdan gelince tereddüt etmeden kabul ettik. Şimdi bir kitap hazırlanıyor. İnşallah güzel bir program olacak” dedi.

MEHMET AVŞAR KİMDİR?

1941 yılında Osmaniye’nin merkez Kırmacılı köyünde dünyaya gelen Mehmet Avşar, Avşar asıllı Hacı İbrahim ve Karkın asıllı Zeynep Avşar’ın oğludur. Çocukluğunun ilk yılları köyde geçiren Avşar, ilköğrenimini Güneyse İlkokulu’nda, Ortaöğrenimi Adana İmam-Hatip Ortaokulu’nda tamamladıktan sonra Konya Yüksek İslam Enstitüsü’nü bitirdi.

Askerlik dönüşü Adana İstiklal Ortaokulu’nda görev yaptı. 1973 yılı sonunda Osmaniye Endüstri Meslek Lisesi’ne öğretmen ve idareci olarak atandı. 1975 yılında Siirt’e il milli eğitim müdürü olarak tayin edildi. 1977 yılı sonuna kadar bu görevde kaldıktan sonra tekrar Osmaniye İmam-Hatip Lisesi’ne tayin edildi. 1992 yılına kadar bu okulda çalışarak emekli oldu.

“Çınarın Feryadı” (1990), “Dörtlükler” (1997), “Göççiçeği” (1999), “Gül Sevdası” (2007), “Zamana Mühür Vurmak” (2011) beş şiir kitabı yayınlanmıştır.

Milliyetçi ve mukaddesatçı fikirlerle yetişen Mehmet Avşar, öğretmenlik ve idareciliğinin yanında, dernek ve cemiyetçilik faaliyetlerinde de etkin olarak bulunmuştur. Mehmet Avşar, hayatını Osmaniye’de mütevazı ama şiirle dolu bir şekilde devam ettirmektedir.

İlgili Terimler :