ÇAĞRI MERKEZİ

0 328 440 00 80

OSBİKE, 8 İSTASYONDA 42 BİSİKLET İLE HİZMET VERİYOR

Osmaniye Belediyesi’nin “Sıfır Emisyon, Yüzde Yüz Sağlık” projesi kapsamında hayata geçirdiği ve Yeşil Şehirler Fikir ve Proje Yarışması’nda derece ödülüne layık görülen akıllı bisiklet (OSBİKE) uygulaması 8 istasyona kurulan 42 bisikletle vatandaşlara hizmet etmeye devam ediyor.

Çevresel bir ulaşım aracı olan bisiklet kullanımını artırmak ve şehir içi ulaşımı kolaylaştırmak adına vatandaşların özellikle de öğrencilerin kullanabilmesi için “Sıfır Emisyon, Yüzde Yüz Sağlık” projesi kapsamında hayata geçirilen akıllı bisiklet (OSBİKE) uygulaması devam ediyor. Kent genelinde belirlenen 8 istasyonda 42 bisikletle vatandaşların ve öğrencilerin kullanabileceği akıllı bisiklet uygulaması kentin farklı noktalarına kurulan istasyonlarda kullanıcılarını bekliyor. Yeşil Şehirler Fikir ve Proje Yarışması’nda derece ödülüne de layık görülen akıllı bisiklet uygulaması cep telefonlarına yüklenecek olan ORBİKE uygulaması sayesinde kiralanabilecek. Uygulama üzerinden kiralanan her bisiklet için vatandaşlar ve öğrenciler 45 dakika kullanıma 2 TL ödeme yapacak.

OSBİKE KİRALAMA NOKTALARI

Şehir içerisinde bisiklet kullanmak isteyen vatandaşlar ve öğrenciler Cumhuriyet Meydanı, KYK Kız Öğrenci Yurdu, Şehit Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu Parkı, Masal Park Önü, Doğa Park, Şehit Ömer Halisdemir Meydanı, Şehit Fatih Gökçen Parkı, Konteyner Kent’te kurulan istasyonlardan bisikletlerini kiralayabilecekler. Ayrıca kent genelinde belirlenen bisiklet kiralama noktalarına yerleştirilen bisikletleri kullanmak isteyenler kiralamış olduğu noktanın dışında bulunduğu yere en yakın bisiklet kiralama noktasına bisikleti park edebilecek.

AKILLI BİSİKLET SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

OSBİKE, apple store ve play store üzerinden cep telefonlarına indirilen ORBİKE uygulamasına tanımlanan kredi kartı ile hizmet veriyor. Akıllı bisiklet sistemini kullanmak isteyenler uygulama üzerinden ‘bisiklet kirala’ butonunu tıklayarak, bilgilerini girerek ardından kiralama sözleşmesini onaylamaları gerekiyor. Daha sonra OSBİKE istasyonlarında bulunan karekodu okutarak kolaylıkla bisiklet kiralanabilecek. Bisikletler üzerindeki GPS verici sayesinde bisikletin konum bilgisi takip edilmektedir. Bu sayede olması muhtemel sorunlarda müdahale edilmektedir.

İlgili Terimler :