OSMANİYE BELEDİYESİ 2.GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI FESTİVALİ

25 NİSAN SALI GÜNÜ SAAT 14.00’DA CUMHURİYET MEYDANI’NDA YAPILACAK

Hava muhalefeti ile Pazar günü yapılamayarak ertelenen Osmaniye Belediyesi 2.Geleneksel Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Festivali, salı günü saat 14.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak. Osmaniye’de yaşanmış, unutulmaya başlamış nice çocuk oyunlarının oynanacağı festival kapsamında gıç gıçtan çelik çomağa, kiriştek çevirmeden çember çevirmeye, gülleden kâğıttan uçak yapıp uçurmaya kadar unutulmaya yüz tutmuş nice çocuk oyunları oynanacak ve öğretilecek.

ÇEKİLİŞ İLE BİR ÇOCUK BİSİKLET SAHİBİ OLACAK

Yarışmalara katılan tüm çocuklara sürpriz hediyeler verilecek, ayrıca yapılacak çekiliş ile bir öğrenci bisiklet, 20 çocuk futbol topu, 20 çocuk basketbol topu, 20 çocuk kol saati kazanacak. Açılacak stantlarda birbirinden güzel öğretici uygulamalar yapılacak. Mobil araçta kurulacak ücretsiz 7D sinema ile festivale katılacak çocuklar heyecan yaşayacak.

OKULLAR ARASI YARIŞMALAR YAPILACAK

Bu yıl ikinci yapılacak festival kapsamında okullar arası takım yarışmaları da yapılacak. Bu kapsamda daha önce ön elemesinin yapıldığı  ilkokullar arası mendil kapmaca, ortaokullar arası tombik, liseler arası halat çekme takım yarışmalarının finali yapılacak. Dereceye girenlere madalya ve kupanın yanı sıra okul takımlarına 1.ye 750 TL, 2.ye 500, 3.ye 250 TL değerinde spor malzemesi hediye çeki verilecek..

BAŞKAN KADİR KARA“BU ETKİNLİĞE KATILMAK BİR KÜLTÜR HİZMEDİR”

Tüm çocukları ve hatta büyükleri bu oyunları oynamaya davet eden Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, bu etkinliğe katılmanın bir kültür hizmeti olduğuna inandığını ifade ederek şunları söyledi: “Geleneksel çocuk oyunlarımız Türk Milletinin binlerce yıllık karakterinin örüldüğü; arkadaşlığın, paylaşmanın, yardımlaşmanın, bencillikten uzaklaşarak takım ruhunun oluşturulduğu kabiliyetlerin geliştirildiği oyunlardır. El becerilerimiz, zamanında ve doğru karar verebilme özelliğimiz, liderlik vasıflarımız, adalet duygularımız hep bu oyunlarla ortaya çıkmış ve gelişmiştir.”

İlgili Terimler :