OSMANİYE BELEDİYESİ MİLLİ MÜCADELE TEMALI 2023 AÇIK HAVA MÜZESİNİ HİZMETE AÇTI

Osmaniye Belediyesi, Rahime Hatun Anıtı ve Meydanı, Kent Müzesi, Osmaniye Şehitler Anıtı ve Masal Park’tan sonra milli mücadele temalı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına armağan olarak 2023 açık hava müzesini hizmete açtı.

Osmaniye Belediyesi, milli değerlerimizi yaşatan ve geleceğe taşıyan eserler üretmeye devam ediyor.

Projesi Başkan Kadir Kara’nın talimatlarıyla hazırlanan bin 682 metrekare alan üzerinde Belediye Hizmet Binası karşısına 12 ayda yapımı tamamlanan 2023 Açık Hava Müzesi Osmaniyeli vatandaşların hizmetine sunuldu.

2023 Açık Hava Müzesi’nin açılış programı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Belediye Mehter Takımı konseriyle başladı.

Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz yaptığı konuşmada; “Osmaniye’ye yakışan, vatan ve bayrak sevgisinin coştuğu Osmaniye’nin 100.yılını kutlamanın heyecanı içerisindeyiz. Bu heyecana sayın belediye başkanımız öyle güzel bir müze ekledi ki kendisini kutluyorum. Şehitler diyarı Osmaniyemize yakışan bir müze. Hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.

Açılış konuşmasında konuşan CHP Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü; “Osmaniye’ye güzel bir eser kazandırdığı için Belediye Başkanı Kadir Kara’ya teşekkür ediyorum. Osmaniyeli hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” İfadelerini kullandı.

Ak Parti Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya yaptığı konuşmada; “Kıymetli Belediye Başkanımızın Osmaniyemize kazandırdığı yeni bir eserin açılışında bir aradayız. 2023 Açık Hava Müzesi olarak adlandırdığı ve Osmaniye Belediyemiz tarafından yapılan bu eserin Osmaniyemize hayırlı olmasını diliyorum. Bundan sonra da yapacağı tüm projelerinde de milletvekilleri olarak belediye başkanımızın arkasındayız. Önümüzdeki dönemde Osmaniye için çok güzel projeler var. İnşallah Osmaniyemiz çok daha güzel yerlere gelecek.” İfadelerini kullandı.

Ak Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu ise; “Osmaniyemiz için çok anlamlı bir günü yaşıyoruz. Açılışını yaptığımız eserin adı da çok anlamlı. Tarihimizi kültürümüzü yaşatacak bir eser. Cumhuriyetimizin 100.yılına atfen yapmış olduğu 2023 Açık Hava Müzesi’nin Osmaniyemize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Sayın belediye başkanımızın bu ve bundan sonra yapacağı bütün projelerinde sonuna kadar yanında olmaya devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

KADİR KARA, ‘2023 AÇIK HAVA MÜZESİ OSMANİYE’NİN GELECEĞİNE IŞIK TUTACAK’

Açılış programında bir konuşma yapan Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara; “Kahramanlar vurulunca değil unutulunca ölür sözü, Türkiye’nin dört bir yanında da anlamlı bir söz elbette ama bu sözün en kıymetli olduğu yer, Türkiye’nin terörle mücadelede en fazla şehit verdiği yer olan Osmaniye’dir. Osmaniye sadece kendi kahramanlarını değil Türkiye’nin kahramanlarını da unutmayan bir şehir. Bugün açılışını yaptığımız Osmaniye 2023 Açık Hava Müzesi bizim için emek vermekten gurur duyduğumuz bir proje oldu. Tören alanında bayrağımıza doğru yürüyen ve bayrağımızla bütünleşen şehitlerimiz, dualarla açılan gazi meclis ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün meclis’in ilk günü yaptığı konuşmada dile getirdiği Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğine ışık tutan bir fener konumunda. Eserimizde yer alan dioralamaları gezerken Rahime Onbaşı’nın kahramanlığını hatırlayacağız, Türk Bayrağı altında Kore’de şehit düşen 4 Osmaniyeli ve Kıbrıs Barış Harekatında şehit olan ve 1968’den itibaren Osmaniye’de görev yapmış olan Şehit Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu da aklımıza gelecek, şehitlerimizle gururlanacağız.” İfadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Kadir Kara’nın ev sahipliğinde gerçekleşen 2023 Açık Hava Müzesinin açılış törenine Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Osmaniye Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu, İsmail Kaya ve Baha Ünlü, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Selamettin Beşbaş, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, İl Jandarma Komutanı Zafer Tombul, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Şehit ve Gazi Dernekleri Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

İlgili Terimler :