ÇAĞRI MERKEZİ

0 328 440 00 80

ASRIN FELAKETİNDE KIRILAN FAY KAYNAKLARINDAN DOLAYI KAYBOLAN SU KAYNAKLARI GÜN YÜZÜNE ÇIKARILDI

OSMANİYE BELEDİYESİ’NİN BÜYÜK GAYRETİ SONUÇ VERDİ

DEPREM NEDENİYLE YER DEĞİŞTİREN SU KAYNAKLARINA ULAŞILDI

OSMANİYE BELEDİYESİ’NİN HUMMALI ÇALIŞMALARI SONUCUNDA KENT MERKEZİ İÇME SUYU BÜYÜK ORANDA ÇÖZÜME KAVUŞACAK

BAŞKAN KADİR KARA, “DEPREMDE OLUŞAN ÇATLAKLAR SEBEBİYLE SU KAYNAKLARI YER DEĞİŞTİREREK ÇOK DERİNLERE İNSE DE HAMD OLSUN ULAŞTIK, ŞEHRİMİZİN TAMAMINA KESİNTİSİZ İÇME SUYU AKIŞI SAĞLAYACAĞIZ”

Kahramanmaraş merkezli yaşanan yıkıcı depremlerden etkilenen Osmaniye’de fay hatlarının kırılması sonucu kaybolan su kaynakları gün yüzüne çıkarıldı.  Osmaniye Belediyesi’nin hummalı çalışmaları sonucu 4 farklı noktada bulunan su kaynaklarıyla ilgili konuşan Belediye Başkanı Kadir Kara, çatlaklar nedeniyle su kaynaklarının derinlere indiğini ancak kentin kesintisiz içme suyu akışının sağlanması adına yeni kaynaklara ulaşıldığını söyledi.

Yıkıcı depremin yaşandığı Osmaniye’de kırılan fay hatlardan dolayı kentin içme suyu akışını sağlayan kaynaklarda etkilendi. Depremin ardından kaynakların ortaya çıkarılması için uzun süredir 24 saat esaslı olmak üzere hummalı bir çalışma yürüten Osmaniye Belediyesi, kentin kesintisiz içe suyu akışını sağlayacak olan içme suyu kaynaklarını gün yüzüne çıkardı. Bu kapsamda Osmaniye Belediyesi tarafından başlatılan sondaj çalışmaları neticesinde Zorkun Kuyucak mevkiinde 2 ve Eriğin sekisi mevkiinde 1 noktada içme suyu kaynağı elde edildi. Ayrıca Zorkun Yaylası Şenlik Tepesinde bulunan bir noktada da sondaj çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Çalışmaların tamamlanmasıyla Zorkun Yaylası’nda yaşanan içe suyu problemi tamamen çözülürken bununla birlikte buluna yeni su kaynaklarının şehir isale hatlarına verilmesiyle Osmaniye merkezde de yaşanan sıkıntılar büyük oranda çözüme kavuşmuş olacak.

Çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı Kadir Kara; “Muhterem Osmaniyeli hemşerilerim, şuanda Zorkun kuyucak mevkiinde bulunmaktayız. Maalesef 6 Şubat’ta yaşamış olduğumuz asrın felaketi olarak nitelendirilen deprem sonrasında Osmaniye’de çok sayıda canımızı kaybettik. Bu süreçte alt yapı çalışmalarımızda gecikmeye uğradı. Özellikle su konusunda içme su kaynaklarımız kayboldu. Oluşan çatlaklar sebebiyle çok derinlere indi. Elimizdeki mevcut kuyu açma makinalarıyla bu sulara erişemedik. Araç bulma konusunda çok büyük arayışlara girdik. Bu arayışlar neticesinde dışarıdan getirdiğimiz kuyu açma makinaları sayesinde kuyucak mevkiinde 2 tane, eriğin sekisinde 1 tane olmak üzere şuanda 3 tane kuyudan içme suyu elde etmiş bulunmaktayız. Bundan sonra şenlik tepesinde de bir tane kuyu açacağız. Buradan elde etmiş olduğumuz toplam 50 litre/saniye içme suyu öncelikle Zorkunda ki hemşerilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı olarak bu bölgeye vereceğiz. Daha sonra da Osmaniye’de hemşerilerimizin kullanımına sunmak için mevcut şebekemize ilave etmiş olacağız. Osmaniye’de içme su sıkıntısını gidermek amaçlı olarak yine kuyu açma çalışmalarımız olacak. Osmaniye’de yaşanacak olan içme su sıkıntısını en aza indirmek için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Bu makinaları dahi bulmakta büyük zorluk çektik. Malum deprem çok büyük bir bölgeyi etkiledi. Maalesef bundan dolayı araç bulmakta çok büyük zorluklar çektik. Allah’a hamdolsun ki bulmuş olduğumuz bu sular sayesinde hemşerilerimizin artık daha iyi ortamda yayla mevsimini tamamlamış olacaklar. Osmaniye’deki hemşerilerimizde inşallah içme suyu konusunda herhangi sıkıntı çekmeyecekler. Bir taraftan deprem sebebiyle bozulan alt yapı yatırımlarını yapıyoruz. Dünya bankası finansmanıyla hem kanalizasyonu hem yağmur suyunu hem de içme suyu şebekesini yapıyoruz. Bu vesileyle Osmaniyeli hemşerilerime tekrar 6 Şubat’ta yaşanan deprem vesilesiyle geçmiş olsun dileklerimi vefat eden hemşerilerimize Allahtan rahmet dileklerimi iletiyor, en kalbi saygı, sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum.” İfadelerini kullandı.

 

İlgili Terimler :