ÇAĞRI MERKEZİ

0 328 440 00 80

Osmaniye’de Tarihi Konak Restore Edildi

osmaniye_konagi_yeniOsmaniye çarşı merkezindeki Envar-ul Hamit (Büyük) Camii karşısında bulunan tarihi konak restore edildi. Kentin ortak kullanım alanlarındaki tarihi, kültürel ve turistik değerlerini turizme kazandırmak ve şehre ayrı bir kimlik kazandırmak için yapılan projede tamamlanarak Osmaniye Konağı ismini aldı.

Bu proje ile Osmaniyeliler ve Osmaniye’ye dışardan gelip gezmek isteyenler için kentin tarihi dokusunu ortaya koyacak, geçmiş dönem yaşamlarına başka bir gözle bakılmasını sağlayacak tarihsel bir mekan hazırlanmış oldu.

Milletlerin tarihleri kadar şehirlerin tarihi de önemlidir. Bu tarihlerini gelecek nesillere aktarabilmek ve şehri ziyaret eden insanların, şehrin tarihi yapısı ve dokusuyla ilgili bilgi sahibi olabilmesi için eski değerlerin korunması ve yaşatılması gerekiyor. Bu kapsamda belediye meclisimizin almış olduğu karar doğrultusunda kentimizde Enver-ul Hamit Camisi’nin giriş kapısının karşısındaki tarihi konağın belediyemiz tarafından kamulaştırılması yapıldı. Bu kapsamda DOĞAKA ile protokol imzalandı. Buradan da bir destek alınarak tarihi konağın restorasyon çalışması tamamlandı.

osmaniye_konagi_yeni0

osmaniye_konagi_eski

İlgili Terimler :