SIFIR ATIK PROJESİNDE YENİ UYGULAMA

ATIK İLAÇLAR SARI ATIK KUTULARINA TOPLANIYOR.

OSMANİYE BELEDİYESİ, İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VE ECZACILAR ODASI İŞBİRLİĞİNDE KULLANILMAYAN İLAÇLARI TOPLAYIP İMHA EDECEK. 

Osmaniye Belediyesi, ülkemizde büyük başarı sağlayan “ Sıfır Atık” kampanyasına yeni bir uygulama daha ekleyerek kullanım ömrü dolan ve çevreye büyük zarar veren ilaçların toplanması için sarı atık toplama kutuları oluşturdu.

Osmaniye Belediyesi,  kullanım ömrü bitmiş, kullanılmayan ilaçların toplanarak imha edilmesi amacıyla proje başlattı.

Osmaniye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından, ekosistem ve insan sağlığı açısından tehdit unsuru olan, tarihi geçmiş ilaçları çevreye zarar vermeden imha edebilmek amacı ile sağlık kuruluşlarına, eczanelere ve belediye binasına sarı renkte İlaç toplama kutuları yerleştirdi.

Osmaniye Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü,  Eczacılar odası ile “Atık ilaçların kaynağında ayrı toplanması, taşınması, bertaraf edilmesi” için yapılan protokol kapsamında uygulamaya başlayan tarihi geçmiş kullanılamayan ilaçlar sarı renkte ilaç kutularında toplanacak ve kurulan özel ekiplerce imha edilecek.

Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara,” Tarihi geçmiş, kullanılmayan ilaçlar çevre ve doğa için büyük tehdit kaynağıdır. Bu atık ilaçlar yer altı sularımızı kirletmekte, canlılara büyük zararlar vermektedir.  Süresi dolan, kullanılmayan ilaçlarınızı çöpe değil, atık ilaç toplama kutularına atalım. Tüm vatandaşlarımızı bu kampanyamıza destek olmaya davet ediyorum.” dedi.

İlgili Terimler :